Dopiero co była choinka, prezenty i serniki, a już mamy za sobą pierwszy kwartał roku i prawie kolejne święta. Wielkanoc nie aż tak doceniana, a przecież prócz względów religijnych, tyle dobrego się wtedy dzieje!
Teoretycznie mamy wiosnę, będzie Lany Poniedziałek i możliwość pełnoprawnego dokuczania bliskim, w kościele możemy pochwalić się wywalczoną w szale zakupowym podsuszaną krakowską... no i te ciasta. Łasuchy nie mogą narzekać - babki, mazurki, serniki, makowce. Ja co prawda z tego całego zestawienia należę do sernikolubnych, jednak dla wielbicieli słodkiego podrzucam sprawdzony przepis na tradycyjny mazurek z kajmakowym wypełnieniem.
Składniki:
- 275 g mąki
- 100 g drobnego cukru
- 2 żółtka
- łyżka kwaśnej śmietany
- 175 g zimnego masła
wypełnienie:
Przygotowanie:
- Przygotuj masę kajmakową - puszkę mleka wsadź do gotującej się wody, tak aby przykrywało ją w całości. Gotuj ok 2-2,5 godziny (po połowie tego czasu przewróć puszkę na drugą stronę, aby było równomiernie skarmelizowane). W razie potrzeby dolewaj wody, by ciągle była ponad puszką. Po ugotowaniu, odstaw do ostygnięcia i dopiero otwórz - w przeciwnym razie gorące mleko może wybuchnąć.
- Praca z robotem – masło posiekaj na mniejsze kawałki, przełóż do misy, dodaj resztę składników i wyrób robotem do połączenia składników (nie może być widocznych kawałków nierozpuszczonego masła).
- Ręcznie: przesiej mąkę, dodaj posiekane masło i resztę składników. Zagnieć i uformuj kulkę (nie wyrabiaj zbyt długo). Owiń w folię i schłodź ok 1h w lodówce
- Nagrzej piekarnik do 190 stopni
- Rozwałkuj ciasto na grubość ok 3-5 mm. Wyłóż średniej wielkości blaszkę papierem do pieczenia, przenieś na nią ciasto, boki wylep wyższe (ok 1 cm) jak w przypadku tarty lub ozdób krawędzie wałeczkiem ciasta.Piecz około 20-25 minut do uzyskania jasnego, złotego koloru.
- Wyłóż na gotowe ciasto kajmak, ozdób według uznania.